contact@brutal.com.mk | 075 42 98 98

L-carnitine 90 tab.

790,00 ден

Опис

My Protein L-carnitine
Аминокиселина која во висока концентрација е присутна во мускулното ткиво и се синтетизира во телото од аминокиселините Лизин и Метионин.
L-carnitine игра есенцијална улога во метаболизмот на мастите,а неговата основна функција е транспорт на мастите преку мембраните на клетките до митохондриите каде што се користат како извор на енергија.
Позитивни ефекти:
– Намалување на телесната тежина;
– Подобрување на атлетските перформанси и  зголемување на силата и издржливоста;
– Подобрување на менталната будност и концентрација;
– Забавување на процесот на стареење;
– Согорување на вишокот масти во организмот и за сите оние кои сакаат да ги редуцираат масните наслаги;
– Намалување на млечната киселина во мускулното ткиво и релаксација по напорен тренинг.
Погодни и за вегетаријанци и вегани – што ги прави совршен додаток на аминокиселини за секој што е определен за растителна исхрана.

Начин на употреба: Конзумирајте 2 таблети, 1-2 пати на ден. Најдобро е да се зема помеѓу оброците.

Напомена:
Не ја надминувајте препорачаната дневна доза.
Овој производ не треба да се користи како замена за разновидна, урамнотежена исхрана.
Да се чува на ладно и суво место подалеку од директна сончева светлина. Да се чува подалеку од дофат на мали деца.