Тортиља со јајцаПробајте го овој лесен и брз рецепт за вашиот следен богат протеински ручек!
Се ќе биде готово за помалку од 10 минути, само замислете го вкусниот фил со кашкавал и хранливи јајца.
Сигурно ова е совршен начин да го надминете гладот ​​за време на ручекот или во кое било друго време од денот кога ви треба енергија. Овој рецепт е сигурен начин за задоволување на гладот ​​и лесно може да се диверзифицира со кој било зеленчук што го имате.
Порции 1
Време за подготовка: 5 минути
Време на подготовка: 6 минути
Состојки
2 тортиљи
3 јајца
1 мало лажиче црвена пиперка
половина лажиче сол
половина лажиче бибер
100 гр нискокалоричен кашкавал со малку маснотии (рендан)
За сервирање: Сос без шеќер
Начин на подготовка:
Загрејте голема нелеплива тава на средна температура и потоа внимателно ставете ја тортиљата.
Скршете ги јајцата директно на тортиљата во тавата и додадете црвен пипер, сол и црниот пипер. Потоа со вилушка измешајте сè заедно. Покријте ја тавата со капак и оставете да се готви 2-3 минути.
Отстранете го капакот и додадете го ренданиот кашкавал за да се формира горниот слој. Потоа врз првата додадете ја втората тортиља. Повторно ставете го капакот и гответе уште 2 минути.
Превртете ја тортиљата од другата страна, лесно може да го направите со чинија. Превртете на чинија и пак вратете во тава.
Гответе уште 2-3 минути.
Кога се е подготвено, тргнете ја тавата од оган и оставете го садот да се излади неколку минути пред да исечете на четвртинки.
Потоа можете да уживате со додавање на сос без шеќер!